Neler Satın Alınır

KAHVALTILIK ZAHTER 

Aktarlar Çarşısı'nda bulabilirsiniz. Binbir çeşit baharat karışımıyla yapılan, toz şeklinde bir yiyecek. Ayrı ayrı kaplara zahter ve zeytinyağı konarak servis yapılır. Bir parça ekmek önce zeytinyağına sanra da zahtere batırılarak yenir. Oldukça lezzetlidir.


KURU KEKİK

Zahireciler Meydanı'nda bulabilirsiniz. Ufalayıp yemeklerinize katabilir, kaynatıp suyunu içebilir, tazesini bulamadığınız zamanlarda, yumuşayıncaya kadar ıslatarakmezeler bölümünde anlatılan salatasını yapabilirsiniz.


KÜFLÜ ÇÖKELEK 

Uzunçarşı'da kolayca bulabilirsiniz. Çok lezzetli bir aperitif, kahvaltılık ve mezedir. Sıcak bir ekmek ve karpuz veya kavunla çok güzel gider. Doğranıp zeytinyağı katılmış haliyle de kahvaltıların vazgeçilmez yiyeceğidir. Ancak biraz “sakıncalı” bir yiyecektir! Buzdolabında ve ağzı sıkıca kapalı olarak muhafaza edilmelidir. Aksi takdirde “kokmuş çorap” kokusuna eşdeğer bir koku her yeri kaplayabilir.


TUZLU YOĞURT

Keçi sütünün mayalandırılmasıyla elde edilen yoğurdun yüksek ateşte, geniş kazanlarda tahta kürekle dibi tutturulmadan, devamlı karıştırılarak pişirilmesi ile elde edilir. Tuz katılır ve kaynamaya başladığında, süzme yoğurt kıvamında iken ateşten indirilir ve soğumaya bırakılır. Uzunçarşı'da bolca bulabilirsiniz. En güzel yoğurt aşı ve boraniler yapmak için ihtiyacınız olan yegane şey! Pul biber ve zeytinyağı ile karıştırarak kahvaltılık olarak da kullanabilirsiniz. İsterseniz bu karışımı bir dilim ekmeğin üzerine sürüp ızgarada kızarttığınızda, leziz bir mini pizza elde edebilirsiniz.


BİBER SALÇASI

Acı-az acı-tatlı türlerinde, Uzunçarşı ve Zahireceler Meydanı'ndaki dükkanlarda bulmak mümkündür.


BAHARAT ÇEŞİTLERİ

Antik çağın Baharat Yolu üzerinde kurulu bu şehirde, baharatın her çeşidini bulabilirsiniz. Bunun için Aktarlar Çarşısı'na uğrayın, bütün bir yıl kullanabileceğiniz bir baharat seti yaptırın.


MEYAN KÖKÜ

Aktarlarda ve Zahireciler Meydanı'nda bulabilirsiniz. 1 kg alırsanız uzun süre size yetebilir. Bir tutamını bir kap suda 2-3 saat bekletip, 3-4 kat tülbent yardımı veya ince bir süzgeç içine pamuk sermek suretiyle, suda hiç bir kalıntı kalmayacak şekilde süzerek içebilirsiniz. Acı gelir ise su katabilirsiniz. Buzdolabında soğutmak veya buz parçaları katmak suretiyle sıcak yaz günlerinde serinletici bir içecek elde edebilirsiniz. İdrar söktürücü özelliği sayesinde böbrek taşı sorunu olanlar için bulunmaz bir nimettir.


TESTİ PEYNİRİ

Çörek otu, yeni mayalanmış tuzsuz peynir ve çökelek karışımının seramik kaplarda yaklaşık 6 ay toprak altında bekletilmesiyle yapılan bir üründür. Uzunçarşı'da peynircilerde kolaylıkla bulabilirsiniz.


SÜNME PEYNİR

İşte yöreye özgü bir yiyecek daha! Yarı yarıya inek ve keçi sütlerinden mayalandırılmış peynirin sıcak sularla işlenmesiyle elde edilir. İp gibi sarılarak salamura edilir. Uzunçarşı'da peynircilerde bulunur.


NAR EKŞİSİ

Nar suyunun kaynatılmasıyla elde edilen, patlıcan ve kabak dolmalarında başta olmak üzere pek çok yemekte kullanabileceğiniz bir ürün. Yine Uzunçarşı'da bulabilirsiniz. Kıvamının biraz koyu olmasına dikkat edin.


KABAK TATLISI 

Beyaz kış kabağıyla yapılan, Antakya'ya özgü bir tatlı çeşididir. Hemen tüm tatlıcılarda bulabilirsiniz. Herkesin bildiği, bal kabağıyla yapılanın aksine daha sert ve gevrektir.


KURUTULMUŞ SEBZE

Kurutulmuş kabak, patlıcan ve biber almak isterseniz, bunu Uzunçarşı'daki birkaç dükkanda bulabilirsiniz. Tane ile satılır.


DUT ŞURUBU

Kara dutun suyunun kaynatılması ile elde edilen bir şurup. Uzunçarşı'da dükkanlarda şişeler içerisinde satılır. Sıcak yaz günlerinde, sulandırıp içine de iki buz parçası attınız mı, işte size nefis bir içecek!


İPEK ÜRÜNLERİ

Antakya'ya gelmişken Harbiye'ye mutlaka gideceksiniz. İşte buradan eşinize, dostunuza, sevdiklerinize birkaç hediyelik eşya götürmek isterseniz, Harbiye'deki ipek mağazalarına mutlaka uğrayın.


DEFNE SABUNU

Hiç bir katkı maddesi içermeyen, sadece zeytinyağı, sud kostik ve defne yağı (gar) ile yapılan sabuna Antakya'nın hemen her yerinde rastlayabilirsiniz. Renkleri ve kokuları, zeytinyağı ve defne yağının kalitesine göre farklılık gösterebilir.


BIÇAKÇI NAİM'DEN BIÇAK

Mutfakta kullanabileceğiniz, tahta saplı, el yapımı her türlü bıçağı gayet ucuz fiyatlarla Bıçakçı Naim'den alabilirsiniz. Yine bıçakçılardan tahta pasta kalıpları ve dolma demirleri de temin edebilirsiniz.


MÜCVER TAVASI

Hanımlar; mücverlerinizi kolayca pişirebileceğiniz, içinde çukurları bulunan oldukça kullanışlı bir tava. Bakırcılar Çarşısı'nda bulabilirsiniz.

Aktarlar


Kuru sebzeler


Küflü Çökelek


Sünme Peynir


Testi Peyniri


Defne Sabunu


Harbiye'de ipek tezgahları


Mücver Tavaları

nullYapim: Verim Web