Belen

BAKRAS KALESİ 

Antakya - İskenderun yolunun 27. km'sinde, yoldan 4 km kadar içeride, Bakras köyünün batısındadır. Kale önceleri Belen geçidinin girişini, Antakya kurulduktan sonra da Selefkos başkentini koruma amacına hizmet etti. Haçlılar döneminde Antakya Prensliği’nin kuzeydeki en önemli savunma noktasıydı. 1268 tılında Memluk Sultanı Baybars tarafından kuşatmayla zaptedilmiştir. Sarp bir tepe üzerine çok katlı olarak kurulmuş olan kalenin halen birçok mekanı sağlam durumdadır.


KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN KÜLLİYESİ

Külliye, Yavuz Sultan Selim’in oğlu, Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa ettirilmiştir. Kervansaray, cami ve hamamdan müteşekkildir. Mimar Sinan eseridir. Kervansaray Ağustos-Eylül 1550’de, Cami 1553 yılında, hamam ise 1562-1566 yılları arasında yapılmıştır.


ABDURRAHMAN PAŞA TÜRBESİ

Kesme taşla inşa edilen eserin 1795 yılını takip eden sürede yapıldığı sanılmaktadır.


ABDURRAHMAN PAŞA HAMAMI

Abdurrahman Paşa tarafından 1773 yılında inşa ettirilmiştir.


BELEN ŞEHİTLİĞİ

1914 yılında Osmanlı’nın Almanlarla yaptığı anlaşma gereği, Almanya’dan getirilen serum ve ilaçlar, Belen Geçidi’ni koruyan 41. Fırka askerlerinden 1500 kadarının ölümüne neden olur. 41. Fırka’da görevli Ermeni Doktor Hintilyan ile Çil Garabet ölümlerden sorumlu tutulur. Fransız işgal yıllarında Hintilyan intihar eder. Ölen 1500 asker için, Fırka Komutanı Musa Kazım Bey’in girişimleriyle yapılmış şehitliktir.


SOĞUKOLUK YAYLASI

1920-1930’lu yıllarda Ortadoğu’nun en gözde yaylası olan eski adıyla Soğukoluk, yeni adıyla Güzelyayla, 750 metre rakımlı bir tepe üzerinde çam ormanları arasında kurulmuş bir beldedir.

nullYapim: Verim Web