Reyhanlı

YENİŞEHİR GÖLÜ

Antakya-Cilvegözü yolu üzerinde, Antakya'ya 40 km mesafede, Reyhanlı yakınında şimdi piknik yeri olarak kullanılan antik dönem yerleşim yeridir. Göl kenarındaki gazinolarda dinlenebilir ve yemek yiyebilirsiniz. Özellikle öğleden sonraları, güneş çabucak dağların ardında kaybolduğundan, tatlı bir serinlik çöker. Bu dönem zarfında göl kenarında “haytalı” yiyerek serinleyebilir, “tuzda pişmiş tavuğun” tadına varabilirsiniz.


DEMİRKÖPRÜ

Antakya-Reyhanlı yolunun 20. kilometresinde aynı adla anılan köyde, Asi Irmağı üzerinde bulunan bu Taşköprü yıkılan Antakya köprüsünün bir benzeridir. Ortaçağda bu köprü bölgenin en önemli geçitlerinden ve Antakya'nın savunmasında büyük rol oynayan yerlerden biriydi. Köprünün iki ucunda da kuleler ve kapılar vardı. Osmanlı döneminde burada derbent teşkilatı vardı ve geçit ücretliydi. Kuleler 1837 yılında depremde yıkılmıştır. Köprü halen sağlamdır.


YENİŞEHİR CAMİİ

Caminin 19. yüzyılda Kafkasya’dan göç etmek zorunda kalan insanların ibadet ihtiyacını karşılamak amacıyla yapıldığı sanılmaktadır.


KIZLAR SARAYI

Reyhanlı Halep yolu üzerinde, Cilvegözü sınır kapısından sonra yer alan tampon bölgede bulunan Kızlar Sarayı, bölgeyi kontrol altında tutan bir yapıdır. Bizans döneminde yapıldığı sanılan saraya, iki taraflı kesme blok taşlardan oluşan bir geçitten girilmektedir. İç kısımda oldukça yüksek, kare planlı bir kulesi vardır. Kulenin kuzey tarafında saray muhafızlarına ait olduğu sanılan odalar bulunmaktadır. Kulenin doğu tarafında, oldukça harap durumda nişler içerisinde 8 mezar odası ve bir su deposu yer alır. Kulenin güney tarafında da Bizans dönemine ait bir kilisenin kalıntıları bulunmaktadır.

nullYapim: Verim Web